Prospera Impact, for people & planetAgFin AtlasProfiluri de țară privind agricultura și finanțarea agriculturii
3/9Secțiunile profiluluiProducție, comerț și prețuri
1Prezentare generală2Economia agrară și structura sectorului3Producție, comerț și prețuri4Lanțuri valorice și instituțiile pieței5Clima și sustenabilitatea6Finanțarea agriculturii7Finanțarea durabilă și reglementarea verde8Politici și legislație9Instituții și programe▤Statistici (numai date)✓Surse și verificare
România · Secțiunea 3 din 9

Producție, comerț și prețuri

În 2025 România a recoltat 13,01 milioane de tone de grâu, cea mai mare recoltă din perioada 2010–2025 (prima estimare Eurostat pentru 2026 este de 13,12 milioane de tone), fiind cel mai mare producător din UE-27 de semințe de floarea-soarelui și de prune și al treilea producător de porumb boabe. Producția de porumb a variat între 5,97 și 18,66 milioane de tone în perioada 2015–2025. În 2025 România a exportat produse agroalimentare în valoare de 14,29 mld. USD, în principal cereale, semințe oleaginoase și produse din tutun, și a importat produse în valoare de 16,14 mld. USD. Tot în 2025 România a fost cel mai mare exportator de grâu și de porumb din UE către țări din afara UE.

3.1

Culturile de câmp

Cerealele. Producția de grâu a atins 13,01 milioane de tone pe 2,31 milioane ha în 2025, cu o producție medie de 5,64 tone la hectar, cea mai mare recoltă din seria 2010–2025, față de 6,39 milioane de tone în 20201. Porumbul pentru boabe a totalizat 7,75 milioane de tone pe 1,97 milioane ha în 2025, după 5,97 milioane de tone în 2024, când producția medie a fost de 2,83 tone la hectar, și față de un nivel maxim de 18,66 milioane de tone în 20181. Producția de orz a atins 3,44 milioane de tone. Primele estimări Eurostat pentru 2026 sunt de 13,12 milioane de tone de grâu și 3,92 milioane de tone de orz, iar la 20 octombrie 2026 nu fusese publicată nicio estimare pentru recolta de porumb din 20261.

Semințele oleaginoase. Producția de semințe de floarea-soarelui a fost de 1,81 milioane de tone pe 1,21 milioane ha în 2025, iar cea de rapiță de 2,49 milioane de tone pe 788.100 ha, cea mai mare recoltă de rapiță din perioada 2010–20251. În 2025 România a produs 21,2% din semințele de floarea-soarelui ale UE-27, mai mult decât oricare alt stat membru, precum și 12,9% din porumbul boabe (locul al treilea, după Franța și Polonia), 12,4% din rapiță și 9,0% din grâu (locul al patrulea, după Franța, Germania și Polonia). România dispunea de cea mai mare suprafață cultivată cu porumb din UE, reprezentând 23,3% din total (calcule proprii)2. Potrivit datelor FAOSTAT pentru 2024, România ocupa locul 9 în lume la producția de semințe de floarea-soarelui, locul 18 la grâu și locul 21 la porumb (clasamente stabilite pe baza țărilor care raportează producția, unele dintre țările situate înaintea României având valori estimate, imputate sau externe ale FAO, după cum arată tabelul privind producția mondială)3.

Producția de cereale
Grâu, porumb boabe și orz, mil. t, 2010–2025 (Eurostat)
Sursa: Eurostat — Producția recoltată la umiditatea standard UE (14% pentru cereale), Eurostat apro_cpsh1, ediția din 28 septembrie 2026. Producția de grâu a atins 13,01 mil. t în 2025, nivelul cel mai ridicat din perioada 2010–2025, în timp ce producția de porumb boabe a variat între 5,95 mil. t (2012) și 18,66 mil. t (2018). Primele estimări Eurostat pentru 2026 sunt de 13,12 mil. t de grâu și 3,92 mil. t de orz. La 20 octombrie 2026 nu fusese publicată nicio estimare pentru porumbul din 2026.
Producția de semințe oleaginoase
Floarea-soarelui, rapiță și soia, mil. t, 2010–2025 (Eurostat)
Sursa: Eurostat — Producția recoltată la umiditatea standard UE (9% pentru rapiță și floarea-soarelui), Eurostat apro_cpsh1. Producția de rapiță a atins 2,49 mil. t pe 788.100 ha în 2025, iar prima estimare Eurostat pentru 2026 este de 2,73 mil. t. Producția de floarea-soarelui a atins nivelul maxim de 3,57 mil. t în 2019.
Producția medie la hectar
Tone la hectar, 2010–2025 (Eurostat)
Sursa: Eurostat — Producția medie la hectar la umiditatea standard UE, conform datelor publicate de Eurostat (apro_cpsh1). Producția medie de porumb a variat de la 2,18 t/ha în 2012 și 2,83 t/ha în 2024 până la 7,64 t/ha în 2018. La grâu, producția medie a fost de 5,64 t/ha în 2025, față de 2,97 t/ha în 2020.
locul 1locul 1
Floarea-soarelui
1,81 mil. t Locul în producția UE-27 în 2025, 21,2% din totalul UE2
locul 1locul 1
Prune
565.900 t Locul în producția UE-27 în 2025, 42,4% din totalul UE (locul 2 în lume în 2024)2
locul 3locul 3
Porumb boabe
7,75 mil. t Locul în producția UE-27 în 2025 (locul 1 ca suprafață)2
locul 4locul 4
Grâu
13,01 mil. t Locul în producția UE-27 în 2025, 9,0% din totalul UE2
Principalele culturi de câmp, 2024–2026
CulturaSuprafața 2025 (mii ha)Producția 2024 (mii t)Producția 2025 (mii t)Producția medie 2025 (t/ha)Ponderea în producția UE-27 în 2025 (%)Locul în UE-27 în 2025Prima estimare 2026 (mii t)
Grâu și grâu spelta2.308,29.290,913.011,15,649,0413.118,3
Porumb boabe și amestec de știuleți de porumb1.969,25.971,97.753,73,9412,93–
Orz629,22.203,33.440,95,476,153.917,3
Floarea-soarelui1.205,11.508,01.807,91,5021,21–
Rapiță și rapiță sălbatică788,11.180,82.492,63,1612,442.726,6
Soia126,0316,8174,21,386,25–
Cartofi77,81.053,31.157,914,882,09–
Sfeclă de zahăr17,6875,1668,537,880,615–
Sursa: Eurostat — Eurostat apro_cpsh1, producția recoltată la umiditatea standard UE, ediția din 28 septembrie 2026. Ponderile și clasările în UE-27 sunt calcule proprii pe baza aceluiași tabel, prin clasarea celor 27 de state membre. Valorile pentru 2026 sunt primele estimări Eurostat, iar o liniuță indică faptul că la 20 octombrie 2026 nu fusese publicată nicio valoare pentru 2026. Producția medie la hectar pentru sfecla de zahăr este un calcul propriu pe baza suprafeței și a producției. În 2025, România a avut cea mai mare suprafață cultivată cu porumb boabe din UE-27 (1,97 mil. ha, 23,3% din totalul UE) și cea mai mare suprafață cultivată cu floarea-soarelui (1,21 mil. ha, 25,8%).
3.2

Fructe, legume și vin

În 2025 România a produs 565.900 de tone de prune, reprezentând 42,4% din totalul UE-27 și cea mai mare cantitate dintre statele membre (calcul propriu)2. Potrivit datelor FAOSTAT pentru 2024, România a fost al doilea producător mondial de prune, după China, a cărei valoare poartă marcajul FAO de estimare (E)3. Producția de mere a fost de 447.400 de tone, iar cea de nuci de 50.900 de tone în 20251. Producția de struguri pentru vin a totalizat 767.100 de tone în 2025, dintre care 183.300 de tone pentru vinuri cu denumire de origine protejată și 148.600 de tone pentru vinuri cu indicație geografică protejată, iar cea de struguri de masă 41.400 de tone1.

Seriile publicate pentru legume și cartofi înregistrează scăderi între sfârșitul anilor 2010 și începutul anilor 2020. Producția de legume proaspete a fost de 2,32 milioane de tone în 2021 și de 1,43 milioane de tone în 2022, iar suprafața cultivată cu cartofi de 174.100 ha în 2019 și de 101.000 ha în 20201. Notele de subsol ale Eurostat privind statisticile culturilor nu oferă nicio explicație pentru aceste modificări4. În 2025 România a recoltat 1,19 milioane de tone de legume proaspete și 1,16 milioane de tone de cartofi1.

Producția de fructe și struguri
Mii tone, 2015–2025 (Eurostat)
Sursa: Eurostat — Producția recoltată, Eurostat apro_cpsh1. În 2025, România a fost cel mai mare producător de prune din UE-27, cu 565.900 de tone, reprezentând 42,4% din totalul UE (calcul propriu pe baza aceluiași tabel)2.
Fructe, struguri și legume, 2021–2025
Produsul (mii t)20212022202320242025
Prune807,2665,7645,1602,6565,9
Mere593,7543,4534,1487,1447,4
Cireșe și vișine74,963,365,661,050,8
Nuci54,253,458,152,750,9
Struguri pentru vin953,4762,6761,4668,5767,1
Struguri de masă51,942,239,735,741,4
Tomate500,2298,9271,5241,7240,9
Varză548,3387,1357,2289,1289,2
Pepeni verzi300,0145,6148,2130,3146,1
Legume proaspete, total (inclusiv pepeni)2.323,41.433,31.376,81.181,21.186,3
Cartofi1.397,81.345,81.183,51.053,31.157,9
Sursa: Eurostat — Eurostat apro_cpsh1, producția recoltată. Seria publicată pentru legumele proaspete scade de la 2.323,4 mii t în 2021 la 1.433,3 mii t în 2022, iar suprafața cultivată cu cartofi de la 174.100 ha în 2019 la 101.000 ha în 2020. Fișierul de note de subsol al Eurostat pentru statisticile privind culturile nu oferă nicio explicație pentru aceste modificări, astfel încât nivelurile anterioare și ulterioare trebuie comparate cu prudență. În 2025, România a fost cel mai mare producător de prune din UE-27 (42,4% din producția UE) și cel mai mare producător de nuci dintre statele membre care au raportat date (calcule proprii)2.
România în producția agricolă mondială, 2024
ProdusulProducțiaLocul în lumePonderea în totalul mondial (%)Țările clasate înaintea României cu valori estimate (E), imputate (I) sau provenite din surse externe (X)
Prune și porumbe602.570 t2 din 884,7China continentală (E)
Lapte crud de oaie434.400 t8 din 774,5China continentală (I), Algeria (E)
Floarea-soarelui1.508.000 t9 din 742,9Federația Rusă (X)
Semințe de rapiță1.180.840 t11 din 641,3Federația Rusă (X)
Nuci, în coajă52.700 t11 din 551,2China continentală (X), Chile (X), Iran (I), Burkina Faso (I), Ucraina (E)
Orz2.203.260 t17 din 1001,6Federația Rusă (X), Iran (X), Etiopia (I)
Grâu9.290.880 t18 din 1221,2Federația Rusă (X), Iran (X), Egipt (X)
Porumb5.971.850 t21 din 1620,5Federația Rusă (X), Etiopia (E), Nigeria (X), Pakistan (X), Egipt (X)
Struguri704.160 t22 din 920,9China continentală (I) și alte cinci țări (I)
Sursa: FAOSTAT — Clasare proprie pe baza fișierului FAOSTAT Production_Crops_Livestock_E_All_Data (Normalized), ediția din 23 decembrie 2025, anul 2024, prin clasarea țărilor, cu excluderea agregatelor regionale și a totalului „China” (fiind păstrată „China continentală”). Clasarea include țările care raportează o producție mai mare decât zero, iar ponderea se calculează în suma acestor țări. Toate valorile României poartă marcajul A (valoare oficială) și sunt egale cu valorile Eurostat apro_cpsh1 și apro_mk_farm pentru 2024. Valorile unor țări clasate mai sus sunt estimate (E), imputate (I) sau provin de la organizații externe (X), conform ultimei coloane, astfel încât clasările au caracter orientativ.
3.3

Creșterea animalelor și sectorul laptelui

În decembrie 2025 România avea 10,76 milioane de ovine, față de 8,42 milioane în 2010, ceea ce reprezenta 19,5% din efectivul UE-27 și al doilea efectiv ca mărime, după cel al Spaniei (calcul propriu)5. Efectivul de porcine s-a redus de la 5,43 milioane în decembrie 2010 la 3,15 milioane în 2023 și se situa la 3,32 milioane în 20256. În decembrie 2025 efectivul de bovine era de 1,81 milioane de capete, dintre care 1,05 milioane de vaci de lapte, față de 2,00 milioane și, respectiv, 1,18 milioane în decembrie 20107. Efectivul de caprine era de 1,47 milioane de capete în decembrie 20258.

Producția de carne de pasăre din abatoare s-a dublat, de la 287.500 de tone în 2010 la 586.800 de tone în 2025, în timp ce producția de carne de porc a fost de 307.800 de tone, iar cea de carne de bovine de 43.400 de tone9. Eurostat estimează separat sacrificările din afara abatoarelor, la 57.700 de tone de carne de porc, 55.600 de tone de carne de ovine și 37.900 de tone de carne de bovine în 202510. În 2024 fermele dispuneau de 4,41 milioane de tone de lapte crud de la toate speciile, dintre care 3,72 milioane de tone de lapte de vacă și 434.400 de tone de lapte de oaie, și au livrat unităților de procesare a laptelui 1,27 milioane de tone, adică 28,9% din totalul laptelui crud (calcul propriu)11. Luând în considerare numai laptele de vacă, unitățile de procesare au colectat 1,26 milioane de tone în 2024, adică 33,8% din producția de lapte de vacă (calcul propriu), și 1,21 milioane de tone în 20251211. Potrivit datelor FAOSTAT, România a fost al 8-lea producător mondial de lapte de oaie în 2024 (clasament stabilit pe baza țărilor care raportează producția, valorile pentru China continentală și Algeria, situate înaintea României, fiind valori imputate și estimate de FAO)3. Producția de ouă pentru consum a fost de 5,09 miliarde de bucăți în 202513.

Efectivele de animale
Milioane capete, ancheta din noiembrie–decembrie, 2010–2025 (Eurostat)
Sursa: Eurostat — Eurostat apro_mt_lscatl, apro_mt_lspig, apro_mt_lssheep și apro_mt_lsgoat, perioada de referință noiembrie–decembrie. Efectivul de ovine din decembrie 2025, de 10,76 mil. capete, reprezenta 19,5% din totalul UE-27 și era al doilea ca mărime după cel al Spaniei (calcul propriu, pentru țările care raportează).
Carnea obținută în abatoare
Greutate în carcasă, mii tone, 2010–2025 (Eurostat)
Sursa: Eurostat — Sacrificări în abatoare, Eurostat apro_mt_pann. Valorile pentru perioada 2018–2024 poartă marcajul Eurostat pentru date provizorii (p). Sacrificările din afara abatoarelor sunt raportate separat și nu sunt incluse, Eurostat estimându-le pentru 2025 la 57,7 mii t de carne de porc, 55,6 mii t de carne de ovine și 37,9 mii t de carne de bovine10.
Producția de lapte și livrările către unitățile de procesare
Mii tone, 2010–2024 (Eurostat)
Sursa: Eurostat — Eurostat apro_mk_farm (producția și utilizarea laptelui în fermă) și apro_mk_cola (colectarea laptelui de vacă). Livrările de lapte de vacă către unitățile de procesare au fost de 1.260,1 mii t în 2024 și de 1.207,1 mii t în 2025. În 2024, unitățile de procesare au preluat 28,9% din laptele crud disponibil în ferme (totalul laptelui livrat unităților de procesare, de 1.274,3 mii t, calcul propriu). Producția de lapte de oaie a fost de 434,4 mii t, iar cea de lapte de capră de 232,5 mii t în 2024.
Efective de animale, carne, lapte și ouă, 2010–2025
IndicatorulUnitatea20102015202020242025
Bovinemii capete2.001,12.092,41.875,21.809,41.813,0
din care vaci de laptemii capete1.178,61.190,71.121,91.052,01.053,8
Porcinemii capete5.428,34.926,93.784,53.257,53.319,2
Ovinemii capete8.417,49.809,510.281,510.443,410.761,0
Caprinemii capete1.240,81.440,21.611,81.426,11.466,5
Carne de pasăre (abatoare)mii t287,5374,8462,3545,8586,8
Carne de porc (abatoare)mii t234,2330,5331,4288,3307,8
Carne de bovine (abatoare)mii t28,344,532,235,443,4
Lapte crud disponibil în fermemii t5.173,04.676,64.362,54.406,1–
Lapte de vacă livrat unităților de procesaremii t900,9916,01.134,91.260,11.207,1
Ouă de găină pentru consummilioane–5.5844.9585.1845.086
Sursa: Eurostat — Eurostat. Efectivele de animale provin din anchetele din noiembrie–decembrie (apro_mt_lscatl, apro_mt_lspig, apro_mt_lssheep, apro_mt_lsgoat). Carnea reprezintă sacrificările în abatoare, în greutate în carcasă (apro_mt_pann), datele pentru perioada 2018–2024 fiind marcate ca provizorii. Laptele crud disponibil în ferme cuprinde toate speciile (apro_mk_farm) și nu fusese încă publicat pentru 2025. Ouăle pentru consum provin din apro_ec_eggcon (primul an prezentat acolo este 2014, astfel încât valoarea pentru 2010 este lăsată necompletată).
3.4

Gradul de autoaprovizionare cu alimente

Balanțele de aprovizionare ale Eurostat pentru culturi compară producția utilizabilă cu utilizările interne în fiecare an calendaristic14. În 2024 România a produs de 2,6 ori cantitatea de grâu comun utilizată pe plan intern, de 2,9 ori pe cea de orz și de 1,4 ori pe cea de porumb, iar producția de rapiță a depășit de peste cinci ori utilizarea internă (calcule proprii)1516. În 2024 România a exportat 7,17 milioane de tone de grâu comun, dintre care 5,77 milioane de tone în afara UE, și a importat 1,27 milioane de tone15. Furajele au absorbit 3,49 milioane de tone din cele 4,33 milioane de tone de porumb utilizate pe plan intern în 202415. Eurostat nu publică balanțe comparabile pentru carne, lapte sau legume, iar datele privind comerțul agroalimentar indică importuri nete de carne, produse lactate, fructe și legume în 202517.

Gradul de autoaprovizionare cu cereale și semințe oleaginoase în 2024
Gradul de autoaprovizionare (producția utilizabilă în % din utilizările interne), 2024
Excedent (exporturi posibile)Deficit (importuri necesare)100% = autoaprovizionare
Rapiță
532%
Orz
295%
Grâu comun
262%
Floarea-soarelui
169%
Porumb boabe
138%
Soia
113%
Sursa: Eurostat — Calcul propriu pe baza balanțelor de aprovizionare ale Eurostat pentru culturi (apro_cbs_cer, apro_cbs_oil), anul calendaristic 2024. Gradele de autoaprovizionare variază de la an la an. În 2023 acestea erau de 371% pentru grâul comun și de 174% pentru porumb.
Balanța de aprovizionare cu cereale și semințe oleaginoase, 2024
CulturaProducția utilizabilă (mii t)Importuri (mii t)Exporturi (mii t)Utilizări interne (mii t)Gradul de autoaprovizionare 2023 (%)Gradul de autoaprovizionare 2024 (%)
Grâu comun și grâu spelta9.2591.2657.1713.539371262
Porumb boabe5.9725463.1214.326174138
Orz2.2033811.848748249295
Floarea-soarelui1.5083501.231893161169
Rapiță și rapiță sălbatică1.181771.139222439532
Soia29913522326599113
Sursa: Eurostat — Bilanțurile Eurostat ale culturilor apro_cbs_cer și apro_cbs_oil, date actualizate la 7 ianuarie 2026. Perioada de referință este anul calendaristic. Gradul de autoaprovizionare reprezintă raportul dintre producția utilizabilă și utilizările interne (calcul propriu). Utilizările interne exclud exporturile și stocurile finale, astfel încât un raport de peste 100% indică un excedent disponibil pentru export sau depozitare.
3.5

Comerțul

Harta arată destinațiile produselor agroalimentare ale României și originea importurilor. În 2025 România a raportat exporturi agroalimentare de 14.289,9 mil. USD și importuri de 16.140,7 mil. USD, ceea ce corespunde unui deficit de 1.850,8 mil. USD (calcul propriu)17. Exporturile au fost de 2,2 ori mai mari decât valoarea din 2015, de 6.577,1 mil. USD, produsele agroalimentare reprezentând 13,1% din exporturile de bunuri în 2025 (calcul propriu)1718. Cerealele (3.478,3 mil. USD), semințele oleaginoase (2.492,8 mil. USD) și produsele din tutun (2.425,2 mil. USD) au constituit principalele capitole de export. Grâul a adus încasări de 2.089,7 mil. USD, tutunul încălzit și alte produse cu nicotină destinate inhalării fără ardere (SA 2404) 1.538,3 mil. USD, iar rapița 1.400,3 mil. USD1719.

Celelalte state membre ale UE-27 au absorbit 57,5% din exporturile agroalimentare și au furnizat 82,5% din importuri în 2025 (calcul propriu)20. Italia (1.197,5 mil. USD) și Bulgaria (1.018,9 mil. USD) au fost principalii cumpărători, iar Japonia a cumpărat produse în valoare de 695,0 mil. USD, dintre care 689,8 mil. USD produse din tutun (SA 24)20. Țărilor din Orientul Mijlociu și Africa de Nord le-au revenit 18,2% din exporturi. Arabia Saudită (474,7 mil. USD) a fost cel mai mare cumpărător de cereale românești, urmată de Italia (317,7 mil. USD), Iordania (300,8 mil. USD) și Egipt (232,4 mil. USD)20. Turcia a cumpărat 46,5% din exporturile de semințe de floarea-soarelui, iar Belgia, Țările de Jos și Germania 62,1% din exporturile de rapiță (calcul propriu)21. Germania (2.392,3 mil. USD), Ungaria (1.757,2 mil. USD) și Polonia (1.511,1 mil. USD) au fost principalii furnizori. Importurile de carne au atins 1.567,3 mil. USD, dintre care carne de porc în valoare de 992,4 mil. USD, provenită în proporție de 38,1% din Spania172021.

Potrivit datelor Eurostat Comext, România a fost în 2025 cel mai mare exportator de grâu din UE către țări din afara UE, cu 7,04 milioane de tone, sau 25,8% din totalul UE-27, înaintea Franței, cu 6,11 milioane de tone, precum și cel mai mare exportator de porumb către țări din afara UE în fiecare an din perioada 2021–2025 (calcule proprii)22. Potrivit datelor UN Comtrade, exporturile sale de grâu către toate destinațiile au fost de 8,49 milioane de tone în 2025, greutate netă pe care Comtrade o marchează ca estimată19. În balanțele de aprovizionare pentru culturi, exporturile de grâu comun au fost de 7,17 milioane de tone în 2024, dintre care 5,77 milioane de tone în afara UE15. Comisia Europeană arată că, începând din mai 2022, culoarele de solidaritate UE-Ucraina, pe care le-a consolidat prin investiții în Polonia, România și Germania, au permis Ucrainei să exporte circa 96 de milioane de tone de cereale, semințe oleaginoase și produse conexe. Comisia nu publică aceste date defalcate pe state membre sau pe porturi23.

Partenerii comerciali în sectorul agroalimentar, 2025
Exporturile și importurile din capitolele SA 01–24, pe țări partenere, mil. USD (UN Comtrade, date raportate de România)
Exporturi · Toate produsele agroalimentare14.289,9 mil. USD
mil. USD<0,20,20,8930200+fără comerț / n.d.România
Primii 12 parteneri · pondere în total și mil. USD
1
Italia
8,4%1.197,5
2
Bulgaria
7,1%1.018,9
3
Țările de Jos
5,4%771,5
4
Germania
5,3%760,3
5
Japonia
4,9%695
6
Ungaria
4,7%666,5
7
Turcia
4,5%645,7
8
Belgia
4%573
9
Arabia Saudită
3,7%534,6
10
Regatul Unit
3,6%515,2
11
Cehia
3,5%505,2
12
Franța
3,5%497,5
încă 130 parteneri · 5.909,2 mil. USD (41,4%)
Sursa: UN Comtrade — Sume proprii pe baza datelor UN Comtrade pe țări partenere și capitole SA, raportate de România (raportor 642) pentru 2025, ultimul an complet raportat. Capitolele SA 01–24 (de la animale vii la tutun). Partenerii fără contur pe hartă (zone neprecizate în altă parte și teritorii mici) figurează numai în clasament și în tabel.
Destinațiile exporturilor agroalimentare
Ponderea în exporturile agroalimentare (SA 01–24), 2025
UE-27 · 57,5 %Orientul Mijlociu și Africa de Nord · 18,2 %Turcia · 4,5 %Restul lumii · 19,8 %
Sursa: UN Comtrade — Calcul propriu pe baza datelor UN Comtrade pe parteneri, raportate de România. Orientul Mijlociu și Africa de Nord cuprinde Algeria, Bahrain, Egipt, Iran, Irak, Israel, Iordania, Kuweit, Liban, Libia, Maroc, Oman, Qatar, Arabia Saudită, Statul Palestina, Siria, Tunisia, Emiratele Arabe Unite și Yemen. Japoniei i-au revenit 4,9%, în principal produse din tutun (689,8 mil. USD din 695,0 mil. USD).
Exporturile și importurile agroalimentare
Capitolele SA 01–24, mil. USD, 2015–2025
Sursa: UN Comtrade — UN Comtrade, date raportate de România, însumarea proprie a capitolelor 01–24 (partener total mondial). Deficitul comercial agroalimentar a fost de 1.850,8 mil. USD în 2025 și de 3.640,4 mil. USD în 2024 (calcul propriu). Produsele agroalimentare au reprezentat 13,1% din exporturile de bunuri ale României și 11,1% din importurile de bunuri în 2025 (calcul propriu)18.
Ponderea UE-27 în comerțul agroalimentar
Ponderea exporturilor și importurilor agroalimentare (SA 01–24) realizate cu celelalte state membre ale UE-27, %, 2015–2025
Sursa: Eurostat Comext — Calcul propriu pe baza Eurostat Comext (DS-045409), România ca țară raportoare, însumarea capitolelor 01–24 pe parteneri intra-UE și extra-UE, valori în euro. Ponderile nu depind de unitatea de măsură. Comext urmează conceptul UE al statisticii comerțului, iar totalurile sale diferă ușor de datele UN Comtrade utilizate în restul acestei secțiuni.
Exporturile agroalimentare pe grupe de produse
Principalele capitole SA, mil. USD, 2025
Sursa: UN Comtrade — UN Comtrade, date raportate de România, partener total mondial. Cerealele (10), semințele oleaginoase (12) și tutunul (24) au reprezentat împreună 58,8% din exporturile agroalimentare în 2025 (calcul propriu). În cadrul capitolului 24, produsele din tutun încălzit și alte produse cu nicotină destinate inhalării fără ardere (SA 2404) au generat 1.538,3 mil. USD, iar țigaretele (SA 2402) 865,5 mil. USD19.
Importurile agroalimentare pe grupe de produse
Principalele capitole SA, mil. USD, 2025
Sursa: UN Comtrade — UN Comtrade, date raportate de România, partener total mondial. Carnea de porc (SA 0203) a constituit cea mai importantă poziție tarifară la import, cu o valoare de 992,4 mil. USD în 2025, urmată de pâine, produse de patiserie și biscuiți (SA 1905), cu 773,5 mil. USD19.
Produse agroalimentare selectate la export
Mil. USD, 2015–2025
Sursa: UN Comtrade — UN Comtrade, date raportate de România, partener total mondial, poziții SA cu 4 cifre. Valorile sunt exprimate în dolari SUA curenți și reflectă atât prețurile mondiale, cât și volumele. În 2025, România a exportat 8,49 mil. t de grâu, în valoare de 2.089,7 mil. USD (greutatea netă este marcată de UN Comtrade ca estimată). Poziția 2404 (tutun încălzit și alte produse cu nicotină destinate inhalării fără ardere), a doua poziție la export ca valoare în 2025, cu 1.538,3 mil. USD, nu este prezentată19.
Ponderea României în exporturile UE către țări din afara UE
Ponderea în volumul exporturilor extra-UE ale UE-27, %, 2021–2025
Sursa: Eurostat Comext — Calcul propriu pe baza Eurostat Comext (DS-045409), exporturile statelor membre ale UE către parteneri din afara UE-27, cantități exprimate în 100 kg. În 2025, România a livrat în afara UE 7,04 mil. t de grâu, mai mult decât oricare alt stat membru (Franța 6,11 mil. t, Bulgaria 4,00 mil. t), și a fost cel mai mare exportator extra-UE de porumb în fiecare an din perioada 2021–2025.
România în exporturile UE de cereale și semințe oleaginoase către țări din afara UE, 2025
Produsul (poziția SA)România 2024 (mii t)România 2025 (mii t)UE-27 2025 (mii t)Ponderea României 2025 (%)Locul între statele membre 2025Cel mai mare alt stat membru 2025 (mii t)
Grâu și meslin (1001)5.9167.03727.30625,81Franța (6.111)
Porumb (1005)1.7891.1742.57645,61Franța (585)
Orz (1003)2.0382.6648.93429,82Franța (3.569)
Semințe de floarea-soarelui (1206)1307031.21757,81Bulgaria (461)
Rapiță (1205)3228064343,61Franța (178)
Sursa: Eurostat Comext — Eurostat Comext (DS-045409), exporturile fiecărui stat membru către parteneri din afara UE-27 (EXT_EU27_2020), cantități exprimate în 100 kg, convertite în mii t. Ponderile și clasările sunt calcule proprii. Totalul UE-27 este egal cu suma statelor membre. Comext înregistrează statul membru care declară exportul, iar datele nu indică portul prin care au ieșit mărfurile.
Principalii parteneri în comerțul agroalimentar, 2025
LoculPartenerul la exportmil. USDPonderea (%)Partenerul la importmil. USDPonderea (%)
1Italia1.197,58,4Germania2.392,314,8
2Bulgaria1.018,97,1Ungaria1.757,210,9
3Țările de Jos771,55,4Polonia1.511,19,4
4Germania760,35,3Țările de Jos1.499,89,3
5Japonia695,04,9Italia1.241,97,7
6Ungaria666,54,7Bulgaria888,45,5
7Turcia645,74,5Spania867,05,4
8Belgia573,04,0Turcia675,74,2
9Arabia Saudită534,63,7Grecia576,23,6
10Regatul Unit515,23,6Franța555,73,4
Alte state membre ale UE-278.211,257,5Alte state membre ale UE-2713.315,082,5
Total, SA 01–2414.289,9100,0Total, SA 01–2416.140,7100,0
Sursa: UN Comtrade — UN Comtrade, date raportate de România, însumarea proprie a valorilor pe parteneri pentru capitolele SA 01–24. Ponderile sunt calcule proprii. Produsele din tutun (capitolul SA 24) au reprezentat 689,8 mil. USD din achizițiile Japoniei, de 695,0 mil. USD. Rândul UE-27 însumează celelalte 26 de state membre.
3.6

Prețurile

Indicele Eurostat al prețurilor producției agricole a crescut cu 37,4% în 2022 și se situa la 149,8 în 2025 (2020 = 100)26. Prețurile cerealelor au crescut cu 48,0% în 2022, s-au redus cu 19,3% în 2023 și cu 17,8% în 2024 și au crescut cu 7,6% în 2025, în timp ce prețurile produselor animale au crescut în fiecare an din perioada 2021–202526. Grâul comun s-a vândut cu 149 lei la 100 kg în 2022 și cu 90 lei la 100 kg în 2024, iar laptele crud de vacă cu 3,7% grăsime cu 236 lei la 100 kg în 20242728.

Indicele prețurilor îngrășămintelor a crescut cu 68,9% în 2022, s-a redus cu 23,6% în 2024 și a crescut cu 13,7% în 2025, până la 187,929. Indicele prețurilor bunurilor și serviciilor de consum curent în agricultură a fost de 141,7 în 2025, sub nivelul indicelui prețurilor producției, de 149,82926.

Indicii prețurilor producției agricole
Indice nominal, 2020 = 100, 2020–2025 (Eurostat)
Sursa: Eurostat — Eurostat apri_pi_outa, indicii nominali ai prețurilor produselor agricole (producție), 2020 = 100. Prețurile cerealelor au crescut cu 48,0% în 2022, s-au redus cu 19,3% în 2023 și cu 17,8% în 2024, crescând apoi cu 7,6% în 2025. Indicele pentru produsele agricole a fost de 149,8 în 2025.
Indicii prețurilor inputurilor agricole
Indice nominal, 2020 = 100, 2020–2025 (Eurostat)
Sursa: Eurostat — Eurostat apri_pi_ina, indicii nominali ai prețurilor mijloacelor de producție agricolă (inputuri), 2020 = 100. Prețurile îngrășămintelor au crescut cu 68,9% în 2022, s-au redus cu 23,6% în 2024 și au crescut cu 13,7% în 2025. Indicele bunurilor și serviciilor de consum curent în agricultură a fost de 141,7 în 2025, față de 149,8 pentru producția agricolă (comparație proprie a celor doi indici Eurostat)26.
Prețurile de vânzare ale culturilor de câmp
Lei pentru 100 kg, 2015–2024 (Eurostat)
Sursa: Eurostat — Eurostat apri_ap_crpouta, prețuri anuale de vânzare în moneda națională (lei) pentru 100 kg, ediția din 15 mai 2025, ultimul an disponibil fiind 2024. Grâul comun s-a vândut cu 149 lei pentru 100 kg în 2022 și cu 90 lei în 2024. Același tabel indică pentru grâul comun un preț de 18,09 EUR pentru 100 kg în 2024.
Prețurile de vânzare ale produselor agricole, 2020–2024
ProdusulUnitatea20202021202220232024
Grâu comunlei pentru 100 kg799614911090
Porumblei pentru 100 kg8110113811486
Orzlei pentru 100 kg8910013611485
Floarea-soareluilei pentru 100 kg150199288198198
Rapițălei pentru 100 kg162214298212207
Lapte crud de vacă, 3,7% grăsimelei pentru 100 kg147157200237236
Lapte crud de oaielei pentru 100 kg282320429529523
Carcase de porc, clasa Ilei pentru 100 kg1.0119441.1851.4651.386
Pui, în viulei pentru 100 kg greutate vie409428562644587
Miei pentru îngrășatlei pentru 100 kg greutate vie1.0321.2951.5621.6792.003
Ouă proaspetelei pentru 100 de ouă3637547266
Sursa: Eurostat — Eurostat apri_ap_crpouta și apri_ap_anouta, prețuri absolute anuale de vânzare în moneda națională (lei), ediția din 15 mai 2025, ultimul an disponibil fiind 2024.

Surse citate pe această pagină

  1. Crop production in EU standard humidity (apro_cpsh1), Romania, 2010–2026 — Eurostatverificată
  2. Crop production in EU standard humidity (apro_cpsh1), EU-27 member states, 2024–2025 — Eurostatverificată
  3. FAOSTAT Crops and livestock products (QCL), bulk download, all data (normalized) — Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO)verificată
  4. Footnotes on crop production statistics (annex to the apro_cp metadata) — Eurostatverificată
  5. Sheep population (apro_mt_lssheep), Romania and EU-27 — Eurostatverificată
  6. Pig population (apro_mt_lspig), Romania — Eurostatverificată
  7. Bovine population (apro_mt_lscatl), Romania — Eurostatverificată
  8. Goat population (apro_mt_lsgoat), Romania — Eurostatverificată
  9. Slaughtering in slaughterhouses – annual data (apro_mt_pann), Romania — Eurostatverificată
  10. Estimates of slaughtering, other than in slaughterhouses – annual data (apro_mt_sloth), Romania — Eurostatverificată
  11. Production and utilization of milk on the farm – annual data (apro_mk_farm), Romania — Eurostatverificată
  12. Production of main cows' milk products – annual data (apro_mk_cola), Romania — Eurostatverificată
  13. Production of eggs for consumption (apro_ec_eggcon), Romania — Eurostatverificată
  14. Crop balances – reference metadata (apro_cbs_esms) — Eurostatverificată
  15. Cereal balance items for the main cereals (apro_cbs_cer), Romania — Eurostatverificată
  16. Oilseed balance items for the main oilseeds (apro_cbs_oil), Romania — Eurostatverificată
  17. UN Comtrade – Romania, agri-food trade by HS chapter (01–24), world partner, 2015–2025 (public preview API, JSON) — United Nations Statistics Divisionverificată
  18. UN Comtrade – Romania, total goods trade (all HS chapters), world partner, 2015, 2020, 2024 and 2025 (public preview API, JSON) — United Nations Statistics Divisionverificată
  19. UN Comtrade – Romania, agri-food trade by HS heading (4-digit), world partner, 2015–2025 (public preview API, JSON) — United Nations Statistics Divisionverificată
  20. UN Comtrade – Romania, agri-food trade (HS chapters 01–24) by partner, 2025 (public preview API, JSON) — United Nations Statistics Divisionverificată
  21. UN Comtrade – Romania, exports of wheat, maize, barley, rapeseed, sunflower seed and cigarettes by partner, 2025 (public preview API, JSON) — United Nations Statistics Divisionverificată
  22. EU trade since 1988 by HS2-4-6 and CN8 (DS-045409), extra-EU exports of cereals and oilseeds by member state, 2021–2025 — Eurostatverificată
  23. EU-Ukraine Solidarity Lanes — European Commissionverificată
  24. UN Comtrade – Romania, agri-food trade (HS chapters 01–24) by partner and chapter, 2025 (public preview API, JSON) — United Nations Statistics Divisionverificată
  25. EU trade since 1988 by HS2-4-6 and CN8 (DS-045409), Romania, agri-food trade (HS 01–24) with intra-EU and extra-EU partners, 2015–2025 — Eurostatverificată
  26. Price indices of agricultural products, output – annual data (apri_pi_outa), Romania — Eurostatverificată
  27. Selling prices of crop products (absolute prices) – annual price (apri_ap_crpouta), Romania — Eurostatverificată
  28. Selling prices of animal products (absolute prices) – annual price (apri_ap_anouta), Romania — Eurostatverificată
  29. Price indices of the means of agricultural production, input – annual data (apri_pi_ina), Romania — Eurostatverificată
ⓘ
Conținut elaborat cu asistența IA, revizuit de un editor: Această pagină a fost elaborată cu asistența inteligenței artificiale și revizuită de un editor. (ultima revizuire: Octombrie 2026) În pofida revizuirii, pot persista erori sau valori depășite, motiv pentru care vă rugăm să verificați cifrele esențiale în sursele primare indicate înainte de a le utiliza. Nicio informație de pe această pagină nu constituie consultanță investițională, juridică sau financiară.

Pentru informații suplimentare și sugestii, vă rugăm să contactați serkan.veziroglu@prosperaimpact.com.