Prospera Impact, for people & planetAgFin AtlasProfiluri de țară privind agricultura și finanțarea agriculturii
4/9Secțiunile profiluluiLanțuri valorice și instituțiile pieței
1Prezentare generală2Economia agrară și structura sectorului3Producție, comerț și prețuri4Lanțuri valorice și instituțiile pieței5Clima și sustenabilitatea6Finanțarea agriculturii7Finanțarea durabilă și reglementarea verde8Politici și legislație9Instituții și programe▤Statistici (numai date)✓Surse și verificare
România · Secțiunea 4 din 9

Lanțuri valorice și instituțiile pieței

În 2025 România a exportat către toate destinațiile 8,49 milioane de tone de grâu în valoare de 2,09 mld. USD, iar portul Constanța a operat în același an 18,3 milioane de tone de cereale, față de 36,2 milioane de tone în 2023. Producătorii de alimente și băuturi au realizat în 2024 o cifră de afaceri de 21,5 mld. EUR, echivalentul a circa 23,3 mld. USD (calcul propriu). Agricultura ecologică acoperea 6,16% din terenul agricol în 2024, iar registrul UE cuprindea 79 de indicații geografice românești în octombrie 2026. Prețurile alimentelor au crescut cu 16,4% în 2022 și cu 6,8% în 2025.

4.1

Exporturile de cereale și portul Constanța

Grâul și semințele oleaginoase. România a recoltat 13,01 milioane de tone de grâu în 2025, față de 9,29 milioane de tone în 2024, iar setul de date Eurostat actualizat la 28 septembrie 2026 înregistrează 13,12 milioane de tone pentru 20261. Potrivit datelor UN Comtrade, exporturile de grâu către toate destinațiile au atins în 2025 un volum de 8,49 milioane de tone, în valoare de 2,09 mld. USD, greutate netă pe care Comtrade o marchează ca estimată, iar exporturile de cereale în ansamblu (SA 10) au totalizat 3,48 mld. USD, față de 4,59 mld. USD în 20222. Arabiei Saudite i-au revenit 18,6% din valoarea exporturilor de grâu, Egiptului 9,6%, Iordaniei 9,0% și Italiei 8,9%, în timp ce țările UE-27 au absorbit 18,3% din exporturile de grâu și 24,8% din cele de cereale (calcule proprii)3. Potrivit datelor Eurostat Comext, exporturile de grâu în afara UE au fost de 7,04 milioane de tone4. Exporturile de porumb au fost de 1,90 milioane de tone în 2025, față de 5,35 milioane de tone în 2023, iar exporturile de rapiță au adus încasări de 1,40 mld. USD în 202552.

Portul Constanța. Porturile administrate de CN APM Constanța au operat 18,3 milioane de tone de cereale în 2025, reprezentând 27,1% din traficul lor total (calcul propriu), după 36,2 milioane de tone în 2023, nivelul cel mai ridicat din seria 2017–2025, an în care traficul de semințe oleaginoase a atins, de asemenea, 9,28 milioane de tone6. Traficul total din 2023 a fost de 92,7 milioane de tone, cel mai ridicat din istoria portului, evoluție pe care directorul general al administrației portuare a descris-o ca fiind influențată și de noul context geopolitic de la Marea Neagră7. Tranzitul tuturor categoriilor de mărfuri a crescut de la 15,3 milioane de tone în 2019 la 40,1 milioane de tone în 20237. Statisticile portuare nu disting cerealele românești de mărfurile în tranzit, iar nicio cifră națională actuală privind capacitatea de depozitare a cerealelor nu a putut fi verificată.

2,09 mld. USD
valoarea grâului exportat către toate destinațiile în 2025, 8,49 milioane de tone2
18,3 mil. t
cereale operate în portul Constanța în 2025, toate originile6
21,5 mld. EUR
cifra de afaceri a industriei alimentare și a băuturilor în 2024, circa 23,3 mld. USD (calcul propriu)8
6,16%
din suprafața agricolă utilizată era cultivată în sistem ecologic în 20249
De la recoltă la piețele de export
Grâu și cereale, 2025
Fermele
13,01 mil. tgrâu recoltat
9,29 mil. t în 20241
Portul Constanța
18,3 mil. tcereale operate, toate originile
36,2 mil. t în 2023, inclusiv tranzitul6
Exporturi
8,49 mil. tgrâu exportat
în valoare de 2,09 mld. USD2
Cumpărătorii
18,6%din valoarea exporturilor de grâu, către Arabia Saudită
Egipt 9,6%, Iordania 9,0%, Italia 8,9%3
Exporturile de cereale și semințe oleaginoase
Valoarea exporturilor pe poziții SA, mil. USD, 2015–2025
Sursa: UN Comtrade · Eurostat — UN Comtrade, România ca țară raportoare, toți partenerii. Exporturile totale de cereale (SA 10) au avut o valoare de 3.478,3 mil. USD în 2025, față de 4.588,3 mil. USD în 2022. Exporturile de porumb au fost de 1,90 mil. t în 2025, față de 5,35 mil. t în 2023 (Eurostat Comext)5. Producția de porumb boabe a fost de 5,97 mil. t în 2024 și de 7,75 mil. t în 2025, față de 14,82 mil. t în 20211.
Cerealele și semințele oleaginoase operate în portul Constanța
Traficul pe grupe de mărfuri, mil. t, 2017–2025
Sursa: CN APM Constanța — Statisticile administrației portuare pentru porturile maritime pe care le administrează, rotunjite din tone. Datele acoperă întregul trafic, respectiv exporturile și importurile României, precum și tranzitul, administrația portuară nepublicând traficul de cereale în funcție de origine. Traficul portuar total a fost de 92,7 mil. t în 2023, cel mai ridicat nivel înregistrat, și de 67,6 mil. t în 2025. Tranzitul tuturor mărfurilor a crescut de la 15,3 mil. t în 2019 la 40,1 mil. t în 2023, fiind de 27,4 mil. t în 20247. Cerealele au reprezentat 27,1% din traficul total în 2025 (calcul propriu).
Principalii cumpărători de grâu românesc, 2025
PartenerulMil. USDMii tPonderea în valoarea exporturilor (%)
Arabia Saudită389,51.614,018,6
Egipt201,0836,09,6
Iordania187,8772,79,0
Italia185,0737,78,9
Algeria138,6587,76,6
Nigeria91,4378,94,4
Yemen90,6372,44,3
Djibouti60,1254,12,9
Mauritania55,5231,72,7
Spania53,5209,32,6
Toți partenerii2.089,78.487,5100,0
Sursa: UN Comtrade — UN Comtrade, grâu și meslin (SA 1001), România ca țară raportoare, greutate netă. Ponderile sunt calcule proprii. Celor zece parteneri prezentați le-a revenit 69,5% din valoarea exporturilor, iar țărilor UE-27 le-a revenit 18,3% (calcule proprii).
Exporturile de cereale și semințe oleaginoase în volum, 2023–2025
Produsul (poziția SA)202320242025
Grâu și meslin (1001), mii t8.171,97.461,08.488,3
Porumb (1005), mii t5.349,42.881,71.902,5
Orz (1003), mii t2.262,82.483,62.883,4
Semințe de rapiță (1205), mii t2.404,61.139,12.438,5
Semințe de floarea-soarelui (1206), mii t1.527,31.230,51.350,0
Recolta de grâu, mii t (umiditatea standard UE)9.624,19.290,913.011,1
Recolta de porumb boabe, mii t (umiditatea standard UE)8.744,05.971,97.753,7
Cereale operate în portul Constanța, mii t36.227,126.964,318.335,3
Sursa: Eurostat · CN APM Constanța — Cantitățile exportate provin din Eurostat Comext, convertite din unități de 100 kg. Recoltele provin din statisticile Eurostat privind culturile. Traficul portuar cuprinde toate mărfurile de tip cereale operate în porturile administrate de CN APM Constanța, inclusiv importurile și tranzitul, astfel încât nu este comparabil cu exporturile României.
4.2

Industria alimentară și a băuturilor

Industria alimentară. În 2024 România avea 13.414 producători de produse alimentare și 1.697 de producători de băuturi, care ocupau 197.013 persoane (însumare proprie) și realizau o cifră de afaceri netă de 21,5 mld. EUR, circa 23,3 mld. USD la cursul mediu FMI din 2024 (calcul propriu)810. Produsele alimentare au reprezentat 12,6% din cifra de afaceri și 16,3% din personalul ocupat din industria prelucrătoare8. Prelucrarea cărnii a realizat cea mai mare cifră de afaceri, de 5,47 mld. EUR, iar panificația a avut cel mai numeros personal, de 76.384 de persoane11. Valoarea adăugată pe persoană ocupată în industria alimentară a fost de 18,8 mii EUR, față de 61,2 mii EUR în UE-27, România reprezentând 4,0% din persoanele ocupate, dar 1,3% din cifra de afaceri a industriei alimentare a UE (calcule proprii)812.

Sectorul laptelui. În 2024 fermele au produs 3,72 milioane de tone de lapte de vacă, dintre care 1,26 milioane de tone (date provizorii), adică 33,8% din producția de lapte de vacă, au fost livrate unităților de procesare, față de 23,0% în 2015 (calcule proprii)1314. Luând în considerare laptele crud de la toate speciile, 28,9% a fost livrat unităților de procesare în 2024 (calcul propriu)15. Potrivit datelor provizorii, în 2024 unitățile de procesare au produs 374,9 mii de tone de lapte de consum și 102,3 mii de tone de brânzeturi din lapte de vacă14.

De la laptele din fermă la produsele lactate
Lapte de vacă, 2024
Fermele
3,72 mil. tlapte de vacă produs
3,98 mil. t în 201513
Colectarea
1,26 mil. tlivrat unităților de procesare
33,8% din producția fermelor (calcul propriu), date provizorii14
Unitățile de procesare
102,3 mii tbrânzeturi din lapte de vacă
și 374,9 mii t de lapte de consum, date provizorii14
Sursa: Eurostat
Cifra de afaceri a industriei alimentare și a băuturilor
Cifra de afaceri netă, mil. EUR, 2021–2024
Sursa: Eurostat · IMF ER — Statisticile structurale ale întreprinderilor Eurostat, în euro, astfel cum au fost publicate. Seria prezintă o întrerupere în 2021. Cele două ramuri au realizat în 2024 o cifră de afaceri netă de 21.511,7 mil. EUR, echivalentul a circa 23,3 mld. USD la cursul mediu FMI din 2024 de 0,9244 EUR pentru un dolar (calcul propriu), reprezentând 16,0% din cifra de afaceri a industriei prelucrătoare și 18,4% din numărul de persoane ocupate în industria prelucrătoare (însumarea proprie a ponderilor publicate).
Laptele de vacă produs în ferme și livrat unităților de procesare
Mii tone, 2015–2024
Sursa: Eurostat — Livrările pentru 2016 și 2018–2024 sunt provizorii. Livrările au reprezentat 23,0% din producția fermelor în 2015 și 33,8% în 2024 (calcule proprii). În 2025, livrările au fost de 1.207,1 mii t14.
Industria alimentară și a băuturilor pe grupe de activități, 2024
Grupa CAENÎntreprinderiPersoane ocupateCifra de afaceri netă (mil. EUR)Valoarea adăugată (mil. EUR)
Prelucrarea și conservarea cărnii și fabricarea produselor din carne (C101)1.04451.1845.469,6898,4
Produse de brutărie și produse făinoase (C107)7.77076.3843.396,21.059,7
Produse lactate (C105)76011.6122.019,9267,0
Uleiuri și grăsimi vegetale și animale (C104)1633.4821.542,0152,2
Alte produse alimentare (C108)1.27013.8911.389,5393,0
Preparate pentru hrana animalelor (C109)4392.4041.147,5102,0
Produse de morărit, amidon și produse din amidon (C106)1.0548.3141.079,1196,3
Prelucrarea și conservarea fructelor și legumelor (C103)8736.064789,4203,1
Prelucrarea și conservarea peștelui (C102)411.369202,818,8
Produse alimentare, total (C10)13.414174.70417.035,93.290,5
Băuturi răcoritoare și ape îmbuteliate (C1107)43611.9672.550,1899,1
Bere (C1105)845.1811.338,5389,0
Vinuri din struguri (C1102)3052.524287,589,5
Băuturi alcoolice distilate (C1101)8452.448214,469,4
Băuturi, total (C11)1.69722.3094.475,81.460,7
Sursa: Eurostat — Statisticile structurale ale întreprinderilor Eurostat (sbs_ovw_act), în euro, astfel cum au fost publicate. Grupele de băuturi neprezentate (cidru, alte băuturi fermentate, malț) reprezintă restul diviziunii C11. Prelucrării cărnii i-au revenit 32,1% din cifra de afaceri a industriei alimentare, iar produselor de brutărie 19,9% (calcule proprii). Valoarea adăugată pe persoană ocupată a fost de 18,8 mii EUR la produsele alimentare, față de 61,2 mii EUR în UE-2712.
4.3

Organizațiile de producători, cooperativele și schemele de calitate

Organizațiile de producători. Lista entităților recunoscute a Comisiei Europene, actualizată ultima dată în octombrie 2025, cuprinde 22 de organizații de producători din România, toate din sectorul fructelor și legumelor, 18 dintre acestea fiind recunoscute în perioada 2015–2017, și nicio asociație de organizații de producători sau organizație interprofesională românească (numărare proprie)16. Pe aceeași listă figurau 21 de înregistrări pentru Bulgaria, 70 pentru Ungaria și 133 pentru Polonia16. Organizațiile de producători recunoscute pot negocia în comun în numele membrilor lor, în temeiul unei derogări de la regulile de concurență, și pot beneficia de finanțare din partea UE prin programe operaționale17.

Cooperativele. Registrul național al cooperativelor agricole, întocmit de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale pe baza datelor registrului comerțului în septembrie 2020, cuprinde 1.696 de cooperative, dintre care 1.485 erau în funcțiune18. Numărul înregistrărilor a atins nivelul maxim în 2018, cu 280 de cooperative. Cele 673 de cooperative care au depus situațiile financiare pentru 2019 au raportat o cifră de afaceri cumulată de 1,62 mld. lei, circa 383 mil. USD la cursul mediu din 2019 (calcule proprii)1810. Nicio ediție ulterioară a registrului nu a putut fi consultată. Directiva UE privind practicile comerciale neloiale din lanțul de aprovizionare agricol și alimentar, adoptată la 17 aprilie 2019, interzice 16 practici, precum plata la mai mult de 30 de zile pentru produsele perisabile, statele membre având obligația de a o transpune până la 1 mai 202119. Actul românesc de transpunere este prezentat în secțiunea privind politicile.

Agricultura ecologică și indicațiile geografice. Suprafața cultivată în sistem ecologic a crescut de la 226.309 ha în 2016 la 781.397 ha în 2024, reprezentând 6,16% din suprafața agricolă utilizată, dintre care 555.032 ha complet convertite9. În 2020 ponderea era de 3,59%, față de o estimare de 9,1% în UE-2720. La sfârșitul anului 2024 erau înregistrați 15.330 de operatori în agricultura ecologică, inclusiv 14.643 de producători agricoli și 275 de procesatori21. În octombrie 2026 registrul UE cuprindea 79 de indicații geografice românești, și anume 54 pentru vinuri, 16 pentru produse agricole și alimentare, precum Telemea de Ibăneşti și Magiun de prune Topoloveni, și 9 pentru băuturi spirtoase, precum Pălincă (numărare proprie)22.

Terenurile agricole în sistem ecologic
Suprafața agricolă utilizată cultivată în sistem ecologic, mii ha, 2012–2024
Sursa: Eurostat — Suprafața agricolă utilizată, exclusiv grădinile familiale, rotunjită din hectare. Suprafața cultivată în sistem ecologic a fost de 781.397 ha în 2024, respectiv 6,16% din suprafața agricolă utilizată, față de 3,59% în 2020, când ponderea la nivelul UE-27 era estimată la 9,1%20. La sfârșitul anului 2024 erau înregistrați 15.330 de operatori în agricultura ecologică, dintre care 14.643 de producători agricoli21.
Cooperativele agricole după anul înregistrării
Înscrieri în registrul național al cooperativelor agricole, septembrie 2020
Sursa: MADR — Numărătoare proprie pe baza registrului MADR, întocmit pe baza datelor Oficiului Național al Registrului Comerțului în septembrie 2020, astfel încât anul 2020 acoperă perioada ianuarie–septembrie. Sunt incluse toate cele 1.696 de înscrieri, inclusiv cele 138 de cooperative radiate ulterior. Un număr de 1.485 de cooperative erau în funcțiune. Nu a putut fi accesată nicio ediție ulterioară a registrului.
Denumiri românești înregistrate ca indicații geografice, octombrie 2026
Tipul de produsDOPIGPIG (băuturi spirtoase)TotalExemple
Vin4113–54Cotnari, Dealu Mare, Murfatlar, Jidvei (DOP), Dealurile Moldovei (IGP)
Produse agricole și alimentare115–16Telemea de Ibăneşti (DOP), Magiun de prune Topoloveni, Salam de Sibiu, Brânză frământată de Teaca (IGP)
Băuturi spirtoase––99Pălincă, Țuică Zetea de Medieșu Aurit și Vinars Murfatlar
Total4228979–
Publicate sau aflate în curs de solicitare, încă neînregistrate1315Salam Poiana Mărului, Bere Sadu (publicate), Strunga (cerere DOP pentru vin)
Sursa: European Commission — Numărătoare proprie a înregistrărilor din registrul eAmbrosia la 20 octombrie 2026. Cele 54 de înregistrări pentru vin cuprind 46 de denumiri distincte, deoarece unele denumiri au mai multe dosare. O DOP presupune ca toate etapele de producție, prelucrare și preparare să aibă loc în regiunea respectivă, o IGP, pentru majoritatea produselor, cel puțin o etapă, iar o IG pentru băuturi spirtoase, pentru majoritatea produselor, cel puțin o etapă de distilare sau de preparare23.
4.4

Prețurile alimentelor și securitatea alimentară

Prețurile alimentelor. Prețurile de consum ale produselor alimentare și băuturilor nealcoolice au crescut cu 16,4% în 2022 și cu 14,6% în 2023, față de 11,9% și, respectiv, 12,6% în UE-27, iar ulterior cu 2,9% în 2024 și cu 6,8% în 202524. Potrivit seriei lunare ECOICOP versiunea 2, rata anuală a atins 9,1% în august 2025 și a fost de 8,0% în februarie 2026 și de 2,6% în septembrie 2026, lună în care inflația totală era de 6,5%, iar inflația prețurilor alimentelor în UE-27 de 0,6%25. În 2022 gospodăriile au alocat 25,0% din consum produselor alimentare și băuturilor nealcoolice, față de 13,6% în UE-2726.

Accesul la alimente. În 2025, 18,1% din populație nu își putea permite o masă cu carne, pui, pește sau un echivalent vegetarian o dată la două zile, față de 8,5% în UE-27, ponderea fiind de 35,8% în rândul persoanelor cu un venit echivalent sub 60% din mediană27. Ponderea era de 23,3% în 2023 și de 14,2% în 201927.

Inflația prețurilor alimentelor
IAPC, rata anuală de modificare, %, ianuarie 2025 – septembrie 2026
Sursa: Eurostat — Seria Eurostat ECOICOP versiunea 2, care a înlocuit clasificarea anterioară începând cu publicarea din ianuarie 202628. Mediile anuale pentru perioada 2015–2025 figurează în tabelul privind prețurile alimentelor și securitatea alimentară.
Persoane care nu își pot permite o masă cu carne, pui sau pește o dată la două zile
% din populație, EU-SILC, 2015–2025
Sursa: Eurostat — Indicatorul se referă la o masă cu carne, pui, pește sau un echivalent vegetarian. Valorile UE-27 pentru perioada 2015–2018 sunt estimări Eurostat. În România, 35,8% dintre persoanele cu un venit echivalent sub 60% din mediana acestuia nu își puteau permite o astfel de masă în 2025.
Prețurile alimentelor și securitatea alimentară, 2019–2025
Indicatorul201920212022202320242025
IAPC, produse alimentare și băuturi nealcoolice, România (modificare medie anuală, %)5,62,816,414,62,96,8
IAPC, total, România (modificare medie anuală, %)3,94,112,09,75,86,8
IAPC, produse alimentare și băuturi nealcoolice, UE-27 (modificare medie anuală, %)2,11,611,912,62,33,3
Produse alimentare și băuturi nealcoolice, pondere în consumul gospodăriilor, România (%)25,224,825,0–––
Produse alimentare și băuturi nealcoolice, pondere în consumul gospodăriilor, UE-27 (%)13,114,113,6–––
Persoane care nu își pot permite o masă cu carne, pui sau pește o dată la două zile, România (% din populație)14,219,222,123,316,318,1
Persoane care nu își pot permite o masă cu carne, pui sau pește o dată la două zile, UE-27 (% din populație)6,87,38,39,58,58,5
Sursa: Eurostat — IAPC conform clasificării ECOICOP utilizate până în 2025. Ponderile în consumul gospodăriilor provin din conturile naționale (publicate ca procent din total), valorile României pentru 2021 și 2022 fiind provizorii, iar după 2022 nefiind publicate date. Indicatorul privind masa provine din ancheta EU-SILC.
4.5

Instituțiile de piață, de date și de consultanță

Romanian Commodities Exchange (BRM)
Bursă de mărfuri care administrează un ring spot pentru cereale și licitații, ringuri pentru produse petroliere și certificate de CO2, precum și activități de monitorizare a pieței de energie29. Publică săptămânal cotații pentru cereale și semințe oleaginoase pe zone de livrare, iar în săptămâna 8–14 octombrie 2026 grâul de panificație era cotat la 1.191 lei/tonă și porumbul la 1.280 lei/tonă FOB Constanța30.
brm.ro
Maritime Ports Administration Constanța (CN APM Constanța)
Autoritatea portuară pentru porturile maritime românești Constanța, Midia și Mangalia și pentru portul turistic Tomis31. Constanța este punctul de livrare pentru cotațiile FOB ale bursei de mărfuri30.
www.portofconstantza.com
Bucharest Stock Exchange (BVB)
Bursă de valori a cărei misiune declarată este transformarea pieței de capital locale într-o sursă activă de finanțare a economiei32. În noiembrie 2025, BERD a prezentat procesatorul de carne Cris-Tim, a cărui ofertă publică inițială s-a încheiat la 3 noiembrie 2025, drept primul producător de alimente listat la această bursă, BERD preluând puțin peste 5% din acțiuni33.
www.bvb.ro
National Institute of Statistics (INS)
Produce și diseminează statisticile oficiale în temeiul Legii nr. 226/2009 și al Regulamentului (CE) nr. 223/2009 și coordonează producerea statisticilor europene în România34. INS a anunțat că, începând cu comunicatul din 12 octombrie 2023, seriile trimestriale ale PIB vor utiliza anul de bază 202034.
insse.ro
National Meteorological Administration (ANM)
Serviciul meteorologic național, care emite avertizări și prognoze și publică hărți lunare ale precipitațiilor și temperaturilor, un produs privind rezerva de umiditate din sol și trimiteri către Observatorul European al Secetei35.
www.meteoromania.ro
County agricultural directorates (DAJ)
Servicii publice deconcentrate ale MADR organizate în fiecare județ36. Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 85/2024 le-a transferat inspectoratele teritoriale pentru calitatea semințelor și oficiile de studii pedologice și agrochimice37. Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 92/2025 a transferat inspectoratele pentru calitatea semințelor la Institutul de Stat pentru Testarea și Înregistrarea Soiurilor și a atribuit direcțiilor activitatea la nivel județean a Agenției Naționale a Zonei Montane, desființată38. Direcțiile primesc cererile și plătesc sprijinul pentru legumele cultivate în spații protejate în perioada 2025–202739.
web.archive.org/web/20260607224244/https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/187485
Academy of Agricultural and Forestry Sciences (ASAS)
Instituție publică autonomă de consacrare academică și de coordonare științifică, aflată în coordonarea ministrului agriculturii40. Site-ul său (pagină din ianuarie 2019) indică 4 institute naționale, 13 institute de ramură și 45 de stațiuni de cercetare agricolă aflate sub autoritatea academiei, finanțate din contracte de cercetare, redevențe și vânzarea de semințe, material săditor și animale de reproducție40. Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 92/2025 a trecut în subordinea academiei stațiunea de cercetare pentru sericicultură Băneasa38.
asas.ro
National Agricultural Research and Development Institute Fundulea (INCDA)
Institut național de cercetare pentru cereale, plante tehnice și plante furajere, care publică rapoarte anuale pentru perioada 2019–2024 și un plan strategic pentru perioada 2025–203041.
www.incda-fundulea.ro

Surse citate pe această pagină

  1. Crop production in EU standard humidity (apro_cpsh1), Romania, cereals, wheat, barley and grain maize — Eurostatverificată
  2. UN Comtrade – Romania, exports of cereals (HS 10) and selected grains and oilseeds, world partner, 2015–2025 (public preview API, JSON) — United Nations Statistics Divisionverificată
  3. UN Comtrade – Romania, exports of wheat (HS 1001) and cereals (HS 10) by partner, 2025 (public preview API, JSON) — United Nations Statistics Divisionverificată
  4. EU trade since 1988 by HS2-4-6 and CN8 (DS-045409), extra-EU exports of cereals and oilseeds by member state, 2021–2025 — Eurostatverificată
  5. EU trade since 1988 by HS2-4-6 and CN8 (DS-045409), Romania, exports of cereals and oilseeds to all partners, 2023–2025 — Eurostatverificată
  6. Port of Constanța – Statistics, general statistics and traffic by commodities 2017–2025 — CN Administrația Porturilor Maritime SA Constanța (Maritime Ports Administration)verificată
  7. Constanța Port – Annual Report 2024 (PDF) — CN Administrația Porturilor Maritime SA Constanța (Maritime Ports Administration)verificată
  8. Enterprises by detailed NACE Rev. 2 activity and special aggregates (sbs_ovw_act), Romania, manufacturing (C), food products (C10) and beverages (C11), 2021–2024 — Eurostatverificată
  9. Organic crop area by agricultural production methods and crops (org_cropar), Romania, 2012–2024 — Eurostatverificată
  10. IMF, Exchange Rates (ER) dataset – Romania, domestic currency per US$ — International Monetary Fund (IMF)verificată
  11. Enterprises by detailed NACE Rev. 2 activity and special aggregates (sbs_ovw_act), Romania, food and beverage manufacturing by NACE group, 2024 — Eurostatverificată
  12. Enterprises by detailed NACE Rev. 2 activity and special aggregates (sbs_ovw_act), EU-27, food products (C10) and beverages (C11), 2023–2024 — Eurostatverificată
  13. Production and utilization of milk on the farm – annual data (apro_mk_farm), Romania — Eurostatverificată
  14. Production of main cows' milk products – annual data (apro_mk_cola), Romania — Eurostatverificată
  15. Production and utilization of milk on the farm – annual data (apro_mk_farm), Romania — Eurostatverificată
  16. EU-wide list of recognised producer organisations, associations of producer organisations and interbranch organisations (list-of-all-eu-entities-2024_en.xlsx) — European Commission, Directorate-General for Agriculture and Rural Developmentverificată
  17. Producer and interbranch organisations — European Commission, Directorate-General for Agriculture and Rural Developmentverificată
  18. Registrul Național al Cooperativelor Agricole (RNCA), compiled from National Trade Register Office (ONRC) data, September 2020 (XLS, Internet Archive copy of 29 April 2021) — Ministry of Agriculture and Rural Development (MADR), Romaniaverificată
  19. Unfair trading practices in the food chain — European Commission, Directorate-General for Agriculture and Rural Developmentverificată
  20. Area under organic farming (sdg_02_40), Romania and EU-27 — Eurostatverificată
  21. Organic operators by status of the registration process (org_coptyp), Romania, 2012–2024 — Eurostatverificată
  22. eAmbrosia – the EU geographical indications register (public API, all entries) — European Commission, Directorate-General for Agriculture and Rural Developmentverificată
  23. Geographical indications and quality schemes explained — European Commission, Directorate-General for Agriculture and Rural Developmentverificată
  24. HICP – annual data, average index and rate of change (prc_hicp_aind, ECOICOP, archived), Romania and EU-27 — Eurostatverificată
  25. HICP – ECOICOP ver. 2 – indices and rates of change, monthly data (prc_hicp_minr), Romania and EU-27 — Eurostatverificată
  26. Final consumption expenditure of households by consumption purpose (nama_10_co3_p3), Romania and EU-27 — Eurostatverificată
  27. Inability to afford a meal with meat, chicken, fish (or vegetarian equivalent) every second day – EU-SILC survey (ilc_mdes03), Romania and EU-27 — Eurostatverificată
  28. Information note – Harmonised index of consumer prices (HICP) datasets, 27 January 2026 (PDF) — Eurostatverificată
  29. Misiune și valori (web page) — Bursa Română de Mărfuri (BRM)pagina de acces verificată
  30. Cotații BRM cereale (weekly cereal and oilseed quotations, web page) — Bursa Română de Mărfuri (BRM)verificată
  31. Portul Constanța (home page) — C.N. Administrația Porturilor Maritime S.A. Constanțapagina de acces verificată
  32. Despre noi și guvernanță (web page) — Bursa de Valori București (BVB)pagina de acces verificată
  33. EBRD supports stock exchange debut of Romanian food producer, news release, 4 November 2025 — European Bank for Reconstruction and Development (EBRD)verificată
  34. Despre INS – misiune și viziune (web page) — Institutul Național de Statistică (INS) (Internet Archive copy)verificată
  35. Meteo România (home page) — Administrația Națională de Meteorologie (ANM)pagina de acces verificată
  36. Hotărârea nr. 30 din 18 ianuarie 2017 privind organizarea și funcționarea Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale — Guvernul României – Portal Legislativ (Internet Archive copy)verificată
  37. Ordonanța de urgență nr. 85 din 28 iunie 2024 privind unele măsuri pentru reorganizarea Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale și a unor instituții aflate în subordinea acestuia — Guvernul României – Portal Legislativ (Internet Archive copy)verificată
  38. Bill L11/2026 (PLX171/2026) approving Government Emergency Ordinance No. 92/2025 amending OUG 85/2024 on the reorganisation of MADR – legislative record, with the form adopted by the Senate (26L011FS.pdf) and the ordinance as sent to Parliament (26L011OG.pdf) — Senate of Romaniaverificată
  39. Hotărârea nr. 325 din 3 aprilie 2025 – schema de minimis pentru Programul de susținere a producției de legume cultivate în spații protejate, 2025-2027 (PDF on the ANAF legislation page) — Guvernul României (text reproduced by ANAF)verificată
  40. Academia astăzi (web page, published 27 January 2019) — Academia de Științe Agricole și Silvice „Gheorghe Ionescu-Șișești” (ASAS)verificată
  41. Pagina principală (home page) — Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Agricolă Fundulea (INCDA)pagina de acces verificată
ⓘ
Conținut elaborat cu asistența IA, revizuit de un editor: Această pagină a fost elaborată cu asistența inteligenței artificiale și revizuită de un editor. (ultima revizuire: Octombrie 2026) În pofida revizuirii, pot persista erori sau valori depășite, motiv pentru care vă rugăm să verificați cifrele esențiale în sursele primare indicate înainte de a le utiliza. Nicio informație de pe această pagină nu constituie consultanță investițională, juridică sau financiară.

Pentru informații suplimentare și sugestii, vă rugăm să contactați serkan.veziroglu@prosperaimpact.com.